Za jasného letního dne je meloun jedním z nejoblíbenějších jídel. Pomáhá vám bojovat proti spalujícímu horku a zároveň nabízí řadu zdravotních výhod, od snížení rizika rakoviny až po posílení imunitního systému. Kromě toho má toto ovoce jedinečně jemnou sladkost, díky čemuž je oblíbenou letní pochoutkou mnoha z nás.

Meloun vznikl v 6. století v oblastech Jižní Afriky. Na začátku 7. století začala Indie pěstovat toto ovoce a sklízet výhody. V 10. století začala Čína produkovat vodní melouny a nyní toto ovoce seženete kdekoli na světě. 

Je meloun dobrý pro zdraví? A jeho důležitost:

Meloun je plný vitamínů, minerálů a několika antioxidantů, díky kterým je toto šťavnaté ovoce vynikající volbou pro zdravé tělo. Sytě červená barva tohoto ovoce pochází z antioxidantu zvaného lykopen a je také bohatým zdrojem vitamínů A, C, B a draslíku. Meloun obsahuje hodně vody a má nízký obsah kalorií. Ve srovnání s jiným ovocem však může mít méně vlákniny.

Díky veškerému nutričnímu obsahu vodního melounu může přidání tohoto ovoce do vaší stravy prospět lidem všech věkových kategorií. Navíc nelze popřít blahodárné účinky vodního melounu na naše tělo.

Výhody výživy vodního melounu:

Vitamíny, minerály a antioxidanty obsažené v melounu z něj dělají vynikající doplněk naší stravy. Zde jsou nutriční fakta vodního melounu:

 • 46 kalorií.
 • 0,2 gramu celkového tuku.
 • 0 mg cholesterolu.
 • 1,5 mg sodíku.
 • 170,2 mg draslíku.
 • 11 g sacharidů celkem.
 • 0,6 g vlákniny.
 • 9 g cukru.
 • 0,9 g bílkovin.
 • 17% RDI vitamínu A.
 • 1 % RDI vápníku.
 • 20% RDI vitamínu C.
 • 2 % RDI železa.
 • 3% RDI hořčíku.

Výhody melounu pro zdraví, vlasy a pokožku:

Mnoho lidí si stále neuvědomuje výhody konzumace vodního melounu. Abych byl konkrétnější, lidé si neuvědomují zdravotní přínosy. Ale pokud jste také jedním z nich, pak zde získáte 22 neuvěřitelných přínosů ovoce melounu pro pokožku, vlasy a zdraví.

1. Vysoký obsah antioxidantů:

Meloun má vysoké množství flavonoidů, karotenoidů, triterpenoidů a fenolických sloučenin. Pomocí karotenoidu lykopenu budete schopni neutralizovat volné radikály a zmírnit zánět. Meloun má také triterpenoid cucurbitacin E, který svými protizánětlivými vlastnostmi blokuje aktivitu enzymů cyklooxygenázy.

2. Posiluje imunitní systém:

Meloun pomáhá posilovat imunitní systém vašeho těla, protože je bohatým zdrojem vitamínu C. Pomáhá také vašemu imunitnímu systému vytvářet protilátky, protože je bohatým zdrojem vitamínu B6. Kromě toho vitamín A v ovoci chrání vaše tělo před infekcemi tím, že reguluje imunitní systém a zároveň pomáhá při tvorbě červených krvinek.

3. Odstraňovač stresu:

Meloun je jedním z druhů ovoce, které vám pomůže zbavit se stresu, protože meloun obsahuje velké množství vitamínů a živin, jako je vitamín B6. Tyto živiny zmírňují záchvaty paniky a úzkosti a zmírňují stres tím, že produkují požadované chemikálie, aby udělaly totéž. Přidáním vodního melounu do jídelníčku navíc uvolníte své cévy bez vedlejších účinků léků.

4. Zlepšuje zdraví srdce:

Stojí za zmínku, že faktory životního stylu hrají zásadní roli při snižování rizika srdečních chorob, které jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí. Například meloun je dobrý pro srdce, protože snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, čímž snižuje riziko infarktu. Lykopen může také zabránit oxidačnímu poškození snížením krevního tlaku a cholesterolu. Meloun dále obsahuje hořčík, draslík, vitamíny A, B6 a C, vitamíny a minerály prospěšné pro srdce.

5. Snižte bolest svalů:

Meloun může být perfektním klíčem k bolesti svalů, ať už se jedná o potíže po tréninku nebo namožení. Toto ovoce pomáhá zklidnit bolavé svaly po těžkém tréninku, protože je plné elektrolytů a aminokyseliny citrulin. Kromě toho může citrulin obsažený ve vodních melounech pomoci snížit svalovou únavu, jak uvádí íránská studie. Citrulin může pomoci zmírnit bolest svalů tím, že urychlí proces odstraňování kyseliny mléčné. Pití šťávy z melounu může pomoci vašim svalům se rychleji zotavit tím, že přijme více kyslíku.

6. Předchází poranění ledvin:

Procento draslíku je ve vodních melounech nižší než v jiných potravinách, i když jsou dobrým zdrojem draslíku. Lidé trpící chronickým onemocněním ledvin se proto musí držet ovocných variant s nízkým obsahem draslíku. Meloun pro vás může být zdravou variantou. U některých jedinců trpících chronickým onemocněním ledvin však ledviny nemusí odstranit přebytek draslíku z krve. Proto to může způsobit komplikace. Proto se před konzumací melounu poraďte se svým lékařem, pokud máte chronické onemocnění ledvin.

7. Dobré pro vaše játra:

Na rozdíl od alkoholu a kofeinu, meloun zvyšuje průtok moči, aniž by zatěžoval ledviny, protože působí jako přírodní diuretikum. Pomáhá také vašim játrům zpracovat amoniak, což pomáhá ledvinám zbavit se přebytečné tekutiny, aniž by je zatěžoval.

8. Pomozte předcházet rakovině:

Výhody vodního melounu pro rakovinu také pocházejí ze sloučeniny lykopenu, která snižuje rozsah rakoviny. Charakteristická červená barva vodních melounů navíc pochází z pigmentu lykopenu, který také zabraňuje vzniku některých druhů rakoviny, protože je silným antioxidantem.

Ve dvou šálcích vodního melounu najdete 20 miligramů lykopenu, který vás může chránit před mnoha typy rakoviny bojem proti volným radikálům. Podle chicagské studie navíc lykopen vykazuje také chemopreventivní vlastnosti v buňkách rakoviny prostaty.

9. Výhody vodního melounu při hubnutí:

Věděli jste, že meloun prospívá hubnutí? Ano! Vodní meloun vám může způsobit pocit sytosti s méně kalorií díky vysokému obsahu vody. Kromě toho může velké množství vody ve vodním melounu přispět ke snížení hmotnosti urychlením metabolismu a vyplavením toxinů a tuků. Takže přidáním ovoce, jako je meloun, které má nízkou kalorickou hustotu, do svého jídelníčku, budete moci zdravě zhubnout .

10. Vodní meloun bezpečný pro lidi s diabetem:

Přestože meloun cukrovce prospívá, je třeba být obezřetný. Meloun má nižší glykemickou zátěž, ale vyšší glykemický index, a proto je ovoce vhodné pro diabetiky. Kromě toho má vodní meloun podle nigerijské studie antidiabetické vlastnosti . Jiná studie ukazuje, že šťáva z melounových výlisků by mohla případně léčit cukrovku zvýšením hmoty hnědé tukové tkáně a snížením nadbytečné bílé tukové hmoty. Některé studie však uvádějí opačný efekt. Pokud máte cukrovku, je proto nejlepší před konzumací vodního melounu vzít na radu svého lékaře.

11. Meloun pomáhá zvládat vysoký krevní tlak:

Meloun je zvláště prospěšný pro krevní tlak, protože má přirozený zdroj citrulinu. Navíc úzce souvisí s aminokyselinou zvanou arginin, která hraje zásadní roli při udržování krevního tlaku. Podle studie konzumace koncentrované šťávy z melounu dobrovolníky zvyšuje hladiny argininu přeměněného z citrulinu. Kromě toho je draslík další živinou v melounu, která snižuje a reguluje vysoký krevní tlak.

12. Pomáhá udržovat váš mozek a nervový systém zdravý:

Meloun má další antioxidant zvaný cholin, který přispívá k několika funkcím a činnostem. Některé z činností jsou pohyb svalů, učení a paměť, přenos nervových vzruchů, časný vývoj mozku a udržování struktury buněčných membrán. Ačkoli není dostatek důkazů, cholin by mohl podle teorie zpomalit progresi demence u Alzheimerovy choroby.

13. Podporujte průtok krve:

Meloun může být vynikající volbou pro zlepšení krevního oběhu. Pomáhá také snižovat krevní tlak, čímž pomáhá vašemu srdci v tomto procesu. Meloun může zvýšit pružnost krevních cév a zvýšit průtok krve pomocí draslíku v ovoci. Také zmírňuje stres na srdce v procesu.

14. Chrání vaše klouby:

Další známou výhodou vodního melounu je, že chrání vaše klouby. Přírodní pigment zvaný beta-kryptoxantin přítomný v melounu chrání vaše klouby před zánětem, a tím chrání vaše klouby v tomto procesu. V důsledku toho by mohlo být podle některých studií méně pravděpodobné, že dostanete revmatoidní artritidu v průběhu času. Kromě toho může lykopen pomoci udržet vaše klouby v bezpečí tím, že bojuje proti volným radikálům v těle a snižuje poškození v tomto procesu.

15. Pomůže vám zůstat hydratovaný a chladný:

Lykopen je další primární sloučeninou, která se nachází ve vodním melounu, s několika výhodami. Lykopen vykazoval protizánětlivé vlastnosti podle americké studie. Zdravotní fakta o vodním melounu pocházejí z vysokého obsahu vody, který udržuje vaše tělo hydratované a chladné. Udržování dostatečné hydratace těla reguluje tělesnou teplotu, normální funkci orgánů, dodávání živin do buněk a bdělost.

16. Zdravé trávení:

Meloun je dobrý pro zdraví a nezbytný pro trávení, protože má dostatek vody a malé množství vlákniny. Voda přesouvá odpad trávicím traktem efektivněji, zatímco vláknina pomáhá udržovat vaše střeva pravidelná. Lidé s nízkým příjmem tekutin a vlákniny měli větší pravděpodobnost zácpy, jak ukázal průzkum mezi 4561 dospělými. Mohly však existovat další faktory.

17. Uspokojí vaši chuť na sladké:

Pokud chcete ukojit chuť na sladké, ale nechcete své tělo zatěžovat cukrem, může být ideální volbou Meloun. Ačkoli má meloun nízký obsah cukru, je to ikonické letní ovoce, které uspokojí vaši touhu po sladkém, aniž by vaše tělo ve skutečnosti naplnilo škodlivým cukrem.

18. Podporuje hojení ran:

Vysoké množství vitamínu C přítomného v melounu pomáhá vytvářet nové pojivové tkáně, a tím pomáhá léčit rány zlepšením imunitního systému. Kromě toho je kolagen v tomto ovoci ve vysokém množství hlavní složkou pro hojení ran. Proto můžete zvýšit příjem melounu, který pomáhá zlepšit vitamín C v našem těle.

19. Snižuje problémy se zuby:

Meloun může mít schopnost udržovat kapiláry a dásně zdravé pomocí vitamínu C přítomného v ovoci. Kromě toho může meloun také zabránit stavům, jako je krvácení z dásní a zánět dásní, které jsou způsobeny nedostatkem vitamínu C. Kromě toho může vitamín C ve vodním melounu snížit riziko onemocnění dásní a dalších infekcí dásní tím, že zabíjí bakterie v ústech.

20. Může být prospěšné pro vaše oči:

Vysoké množství beta-karotenu přítomného v melounu se přeměňuje na vitamín A, který pomáhá chránit vaše oči před věkem podmíněnou makulární degenerací a zabraňuje šerosleposti tím, že produkuje pigmenty v sítnici očí. Pomocí vitaminu A můžete také udržovat sliznice, kosterní a měkké tkáně, zuby a zdravou pokožku.

21. Meloun může pomoci podpořit zdravou pokožku:

Pokud chcete podpořit zdravou pokožku, jíst nebo dokonce používat vodní meloun může být vynikající volbou. Vitamíny A, B a C jsou přítomny v tomto ovoci a mohou prospívat vaší pokožce tím, že ji v tomto procesu posilují, chrání a vyživují. Kromě toho vitamín C pomáhá s celkovým leskem tím, že rozjasňuje vaši pleť tím, že stimuluje produkci kolagenu.

22. Léčba a prevence akné:

Předpokládejme, že hledáte přírodní řešení pro léčbu a prevenci vzniku akné. V tom případě může být Meloun výjimečným řešením. Meloun zvyšuje oxid dusnatý ve vašem těle, což urychluje proces hojení akné nebo jakýchkoli ran. Kromě toho protizánětlivé vlastnosti vodního melounu také pomáhají snížit zánět způsobený jizvami po akné.

Jak používat:

 • Vezměte trochu čerstvé melounové šťávy a naneste šťávu na pokožku pomocí vatového tamponu.
 • Používejte tento lék nepřetržitě po dobu dvou měsíců, abyste viděli výsledky.

23. Kontroluje stárnutí pleti:

Mezi výhody melounu pro pokožku patří prevence stárnutí pokožky. Účinky vodního melounu proti stárnutí pocházejí z antioxidačního lykopenu a vitamínů A a C, díky nimž je vaše pokožka čistá a hladká. Stačí si vzít kostku melounu a potřít si jím celý obličej. Nechte chvíli působit a poté si obličej umyjte vlažnou vodou.

24. Chrání pokožku před spálením sluncem:

Lykopen a beta-karoten jsou podle německé studie sloučeniny, které mohou chránit vaši pokožku před spálením. S pomocí beta-karotenu obsaženého v melounu můžete také řešit kožní onemocnění, jako je lupénka a vitiligo. Další živinou přispívající ke zdraví pokožky je množství vitamínu A ve vodním melounu, který vytváří nové kožní buňky jejich opravou.

25. Pomozte zklidnit záněty kůže:

Meloun prospívá pleti, včetně snížení zánětu díky přítomnosti sloučeniny zvané lykopen. Protizánětlivé vlastnosti lykopenu, karotenoidu, jsou považovány za nejlepší v boji proti jakémukoli zánětu v našem těle.

26. Podporuje růst vlasů:

Meloun je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který je nezbytný pro syntézu kolagenu, který hraje zásadní roli při posilování vašich vlasů a udržení pružnosti pokožky.

27. Pomoc při léčbě erektilní dysfunkce:

Mezi zdravotní přínosy vodního melounu patří léčba erektilní dysfunkce uvolněním a rozšířením krevních cév pomocí aminokyseliny citrulinu v ovoci. Je však zapotřebí více lidského výzkumu. Oxid dusnatý pomáhá při dilataci krevních cév přeměnou citrulinu na arginin, prekurzor oxidu dusnatého.

Podle italské studie navíc perorální suplementace citrulinem prokázala zlepšení tvrdosti erekce u lidí s erektilní dysfunkcí. Kromě toho má meloun složky jako fytonutrienty, které spouštějí reakce podobné přírodní viagře.