Jste daleko od pravdy, pokud jste měli dojem, že pampeliška je pouhý plevel. Pampelišky, nazývané také Taraxacum officinale, mají léčivé vlastnosti, které si vytvořily své místo v tradiční medicíně. Pampelišky rostou v mnoha částech světa a jsou čeledí kvetoucích rostlin. Díky tomu můžete léčit mnoho fyzických onemocnění, včetně rakoviny, akné, zažívacích poruch a onemocnění jater, a lékaři je používají po staletí.

V tomto článku jsme podrobně probrali výhody Pampelišky, které vám pomohou Pampelišku lépe porozumět. Číst dál!

Výživové informace pampelišky:

Pampelišky jsou skvělým zdrojem výživy a obsahují pozoruhodné živiny. Zde je seznam nutričních informací s porcí 100 gramů:

  • Dietní vláknina – 9%.
  • Vitamín Bl – 19%.
  • Riboflavin – 20%.
  • Vitamín C – 58%.
  • Vitamín K – 649%.
  • Vitamín A – 338%.
  • Železo – 39%.
  • Vápník – 19%.

Zdravotní přínos pampelišky:

Pampeliška nemusí být jednoduchým plevelem, protože s ní souvisí několik zdravotních atributů. Následující část podrobně probere všechny zdravotní přínosy pampelišky.

1. Antioxidanty:

Široké uplatnění pampelišky pro zdraví pochází ze silných antioxidantů, které pomáhají neutralizovat nepříznivé účinky volných radikálů vašeho těla. Příliš mnoho volných radikálů však může mít za následek zrychlené stárnutí a rozvoj nemocí, takže vaše tělo potřebuje mít dostatek antioxidantů.

Pampeliška pomáhá poskytovat silnou ochranu před oxidačním stresem a poškozením buněk, protože obsahuje vysoké hladiny antioxidačního beta-karotenu. Kromě toho se nejvyšší koncentrace dalšího antioxidantu zvaného polyfenoly nachází ve stoncích, listech a kořenech.

2. Pomáhá při hubnutí:

Pampeliška na hubnutí působí tak, že inhibuje pankreatickou lipázu, podobně jako populární lék na hubnutí (Orlistat). Kromě toho štěpení tuku během trávení uvolňuje pankreatickou lipázu, která pomáhá při hubnutí tím, že mění způsob vstřebávání tuku v těle. Účinky pampelišky proti obezitě u lidí však vyžadují další studie.

Podle studií může konzumace čajů vyrobených z hořkých bylin, jako je Pampeliška, podporovat odbourávání cholesterolu a tuků tím, že stimuluje žaludeční sekreci, což vám pomáhá zhubnout.

3. Snížení krevního tlaku:

Někteří lidé říkají, že mezi zdravotní přínosy pampelišky patří snížení krevního tlaku, ačkoli omezené důkazy toto tvrzení podporují. Diuretické účinky pampelišky pomáhají snižovat krevní tlak tím, že se zbavují přebytečné tekutiny v těle, jak uvádí západní medicína.

Pampeliška má vysoké množství draslíku spojené se snižováním krevního tlaku u mnoha lidí. Neexistuje však žádný přímý důkaz, který by totéž dokazoval.

4. Může pomoci snížit hladinu cholesterolu:

Výhodou konzumace pampelišek je, že pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění tím, že snižují hladinu cholesterolu ve vašem těle. Například myši léčené extrakty z pampelišky měly dramaticky sníženou hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Přestože studie na zvířatech o vlivu pampelišky na snižování cholesterolu vykazují pozitivní výsledky, je zapotřebí více výzkumů, aby se totéž potvrdilo i u lidí.

5. Snížení hladiny glukózy v krvi nalačno:

Antidiabetické účinky květu pampelišky pocházejí z fenolických sloučenin z kyseliny čekankové a chlorogenové, které pomáhají regulovat cukrovku tím, že působí jako nutraceutika a léčiva.

Pampeliška na cukrovku má stejné léčebné účinky, ať už z listů nebo kořenů, podporuje dlouhodobou pohodu a zdraví. Je však třeba provést šetření ohledně dlouhodobého dopadu konzumace pampelišky.

Pampeliška má bioaktivní sloučeniny fenoly, flavonoidy, fenolové kyseliny a triterpeny, které mají antidiabetické účinky. Kromě toho komplexní sacharid přítomný v kořeni pampelišky pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi, protože obsahuje inzulín.

6. Snížení rizika rakoviny:

Podle studií existuje v kořenech pampelišky protirakovinný potenciál. Například podle studie provedené na buňkách rakoviny prostaty zesiluje kořen pampelišky účinky chemoterapie indukcí apoptózy (smrt rakovinných buněk).

Bylo zjištěno, že extrakty z kořenů pampelišky zabraňují rakovině jater a podobné pozorování bylo pozorováno u rakoviny slinivky břišní. Ačkoli jsou to povzbudivé poznatky, je zapotřebí více výzkumu, abychom poznali účinek pampelišky na rakovinu u lidí.

7. Pomáhá zdraví jater:

Pampeliška je prospěšná pro játra v mnoha ohledech. Studie například pomáhá snižovat oxidační stres vyvolaný alkoholem a zmírňovat nealkoholické ztučnění jater vyvolané dietou s vysokým obsahem tuků. Navíc obsah antioxidantů v pampelišky přisuzoval ochranu jaterní tkáně u myší vystavených Tylenolu. podle výzkumníků.

V jiné studii extrakty z pampelišky chrání vaše játra před oxidačním stresem v jaterní tkáni tím, že snižují hladinu přebytečného tuku uloženého v játrech. Existuje však potřeba dalšího výzkumu pro lidi.

8. Pomáhá zlepšovat imunitní systém:

Pampelišky mají významný vliv na váš imunitní systém pomocí obsahu flavonoidů. Kromě toho posilují imunitní funkce a předcházejí infekčním onemocněním u odstavených prasat, protože obsahují mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Podle studií na myších může pampeliška také pomoci dosáhnout průměrné rovnováhy mezi WBC a RBC a pomáhá vyživovat krevní buňky vašeho těla

9. Zlepšuje funkci ledvin:

Mezi zdravotní přínosy pampelišky patří zlepšení funkce ledvin pomocí jejích diuretických vlastností, protože obsahuje vysoký obsah draslíku. Kromě toho došlo ve studii ke zvýšené frekvenci močení u subjektů po dobu 5 hodin po požití pampelišky

Pampeliška proto pomáhá předcházet zadržování vody v ledvinách tím, že u lidí působí jako diuretikum. Ale před použitím Pampelišky se poraďte s lékařem, pokud máte onemocnění ledvin.

10. Snižte zánět kůže:

V buňkách ošetřených sloučeninami pampelišky dochází k významnému snížení úrovní zánětu. Výjimečné použití pampelišky pochází z antioxidačních a protizánětlivých vlastností, které produkují polysacharidy. Pampeliška snižuje produkci sloučenin podílejících se na zánětu v našem těle prozánětlivých cytokinů.

11. Zklidňuje zažívací potíže:

Některé rané výzkumy naznačují, že pampeliška může léčit zácpu a další příznaky související s poruchou trávení, když se používá jako tradiční bylinná medicína. Například podle studie krysy léčené výtažky z pampelišky výrazně zvýšily žaludeční kontrakce a vyprazdňování žaludečního obsahu do tenkého střeva krys.

Pampeliška také obsahuje prebiotickou vlákninu inulin, která může zvýšit pohyb střev a snížit zácpu.