Problémy s tím, aby se děti věnovali četbě, jsou bohužel na denní bázi nejen u vás, ale i v další řadě rodin. Není se čemu divit. Pokud si vzpomeneme na svoje vlastní mladá léta, tak ani nám se četba nezamlouvala zdaleka tak, jak by si zasloužila. A to se bavíme o době, kdy jsme neměli tak moc možností zábavy, jako moderní mládež. Dnes se tak podíváme na některé tipy, které mohou rodičům pomoci vybudovat u dětí aktivní vztah k četbě.

Zkoušejte si s dětmi číst také vy

Jednou z možností, jak děti dostat k četbě jako takové, je trávit s nimi tento čas společně. Na základě toho tak můžete bez jakýchkoliv potíží pracovat například i s tím, že databáze knih nabídne celou řadu velice zajímavých a originálních děl, která jsou vhodná nejen pro mladé nebo dospělé, ale dokáží si je víceméně bez potíží užít opravdu všechny generace, které by vás mohly napadnout. Proto ani pro vás ani pro dítě společně trávený čas u četby nemusí být utrpením.

Nenutně děti do povinné literatury

Nepříjemností, se kterou se setkávají děti hlavně ve středním školském věku, je výběr povinné literatury na školách. Je totiž důležité si zde uvědomit fakt, že jsou většinou knihy vybírány na základě společenského přesahu, nikoliv jejich zábavnosti. Zdaleka tak nejde o nejlépe hodnocené knihy všeobecným publikem. Také proto byste tak ve volném čase měli dětem vybírat takovou četbu, která dokáže stoprocentně zaujmout. Vyberte například četbu, která se může pochlubit také zfilmováním, nebo cokoliv podobného. Dítě si rozhodně najde k četbě mnohem příjemnější cestu.

Nepoužívejte četbu jako trest

Zásadním problémem je používání nejen četby, ale víceméně čehokoliv důležitého, jako trest. To je problém, který patří mezi největší výchovné komplikace v rodinách. Zkuste raději využit aktivně toho, že knižní databáze opravdu nabídne nepřeberné množství možností a hledejte, jak jsme již nastínili o něco výše, možnosti, jak motivovat dítě k četbě. Samotné trestání samotnou četbou rozhodně není tou nejlepší cestou, a naopak může prohlubovat nepřekonatelnou jámu mezi dítětem a četbou.