Istrie, ta malá klenotnice nacházející se na severozápadě Chorvatska, je jedním z nejpřitažlivějších cílů v Jaderském moři. S jejími nádhernými písečnými a oblázkovými plážemi, historickými památkami, bujnými olivovými háji a vinicemi, je to oblast, kde se historie setkává s moderním životem a úchvatnou přírodou. Kromě Rovinje, naleznete na poloostrově Istrie řadu dalších atraktivních měst, jako jsou Pula s jejím impresivním římským amfiteátrem, malé rybářské městečko Fažana, umělecké město Grožnjan, nebo přímořské letovisko Poreč.

Rovinj – Istrijský diamant

Rovinj, nazývaný také jako „modrá perla Jaderského moře“, je jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších měst v celé Istrii. Toto malebné přímořské město, s jeho úzkými dlážděnými uličkami, barevnými fasádami domů a nádhernými výhledy na moře, přímo vybízí k procházkám a objevování.

Jedním z hlavních turistických lákadel v Rovinj je starobylý kostel sv. Eufemie, který je dominantou města. Stojí na nejvyšším místě starého města a nabízí panoramatický výhled na Rovinj a okolní ostrovy. V okolí města se nachází národní park Zlatni Rt, jehož cesty vedou skrz borový les až k průzračnému moři.

Nejkrásnější pláže Rovinje se nachází na Červeném ostrově (Crveni Otok) a na ostrově Sveta Katarina. Tyto ostrovy nabízejí nádherné pláže s průzračným mořem, které lákají k plavání, potápění a relaxaci.

Gastronomie a speciality Istrijské kuchyně

Kromě své nádherné přírody a historických památek, je Istrie také proslulá svou vynikající kuchyní. Zdejší gastronomie je směsicí tradiční chorvatské kuchyně a vlivů z Itálie. Mezi nejoblíbenější místní speciality patří istrijský pršut, ovčí sýr, olivový olej a samozřejmě mořské plody.

Nicméně, opravdovou perlou istrijské gastronomie jsou lanýže. Tento vysoce ceněný a luxusní plod přírody je hojně využíván v istrijské kuchyni, ať už v jednoduchých pokrmech, nebo v těch nejsofistikovanějších. K ochutnání lanýžů doporučujeme navštívit jednu z mnoha místních restaurací, kde můžete zkusit třeba těstoviny s lanýži, risotto s lanýži nebo dokonce sladký dezert – čokoládu s lanýži.

Rovinj a celá Istrie nabízejí jedinečný mix přírodních krás, historických památek a vynikající gastronomie. Pokud plánujete cestovat do Chorvatska, Rovinj by rozhodně neměl chybět na vašem seznamu. Jeho malebné uličky, nádherné pláže a výtečná kuchyně, ve které hrají hlavní roli lanýže, vám poskytnou nezapomenutelný zážitek.