Všichni hledáme superpotraviny, které bychom začlenili do našeho jídelníčku, že? Ale nemusíte se toulat divočinou, abyste našli superpotravinu. Ano! Chia semínka prospívají celkovému zdraví těla, protože jsou bohatá na všechny základní živiny, vápník, antioxidanty, bílkoviny, vlákninu a bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Projděte si tento článek o výhodách chia semínek a o tom, jak je můžete začlenit do svého jídelníčku. Pak čtěte dál a dozvíte se více!

Co jsou chia semínka?

Chia semínka jsou považována za jednu z mála superpotravin, které by měly být součástí našeho jídelníčku, vědecky nazývané Salvia hispanica. Bohatství chia semínek pochází z omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vlákniny, antioxidantů, vápníku a sahá až do mayských a aztéckých kultur pocházejících z Mexika.

Chia znamená v mayském jazyce sílu a tělo je absorbuje jako semena, protože jde o nezpracované a celozrnné potraviny. Výhody chia semínek se tak rozšířily i na lidi, i když se zpočátku používaly jako krmivo pro koně.

Zajímavá fakta o chia semínkách:

Zde je několik zajímavých faktů, které musíte vědět o semenech Chia, kromě všech zdravotních výhod s nimi spojených.

 • Rostliny chia lze pěstovat bez pesticidů, protože jsou členy rodiny máty a hmyz je obvykle nemá rád.
 • Aztékové používali Chia semínka jako platidlo kvůli jejich vynikající pověsti.
 • Rostlina chia semínek musí být pěstována mezi 23° severní a 23° jižní šířky, protože potřebuje specifické podmínky pro pěstování a je temperamentní.
 • Dr. Wayne Caotes vedl v 90. letech 20. století projekt na hledání tržních plodin v Argentině ve prospěch farmářů a objevil chia.
 • Květy chia semínek jsou bílé a fialové barvy.

Nutriční hodnota chia semínek:

Tělo dokáže chia semínka vstřebat, protože jsou celozrnná a nezpracovaná. Zde je nutriční množství, které najdete v jedné unci chia semínek.

 • 139 kalorií.
 • 4 gramy bílkovin.
 • 9 gramů bílkovin.
 • 9 gramů tuku.
 • 12 gramů sacharidů.
 • 11 gramů vlákniny.
 • Několik vitamínů a minerálů.

Výhody a vedlejší účinky chia semínek:

Chia semínka jsou považována za jednu z nejzdravějších potravin a mohou být přínosem pro vaše tělo a mozek, protože jsou nabitá dostatkem živin. Představujeme vám 12 zdravotních výhod konzumace chia semínek podpořených vědou.

Zdravotní přínosy chia semínek:

1. Výhody chia semínek pro hubnutí

Chia semínka jsou výjimečným doplňkem vašeho jídelníčku, pokud hledáte hubnutí. 39 % doporučené denní dávky vlákniny získáte z jedné unce chia semínek.

Konzumace chia semínek zvyšuje váš pocit plnosti, protože rozpustná vláknina v těchto semenech absorbuje vodu, což vede k jejich expanzi ve vašem žaludku. Výsledkem je, že tato chia semínka vám pomohou udržet si zdravou váhu tím, že vás udrží sytější, i když budete jíst méně.

2. Chia semínka snižují riziko diabetu 2. typu

Chia semínka mohou pomoci při prevenci cukrovky, protože pomáhají zpomalit trávení. Pomáhá také předcházet výkyvům hladiny cukru v krvi kvůli želatinovému povlaku. Kromě toho se u diabetiků při konzumaci chia semínek výrazně zlepší hladina krevního tlaku.

Omega-3 mastné kyseliny jsou nutričně klíčové pro léčbu cukrovky a chia semínka mají těchto mastných kyselin dostatek.

3. Chia semínka pomáhají snižovat vysoký krevní tlak

Chia semínka mohou pomoci snížit riziko vzniku několika zdravotních stavů, včetně srdečních onemocnění, protože obsahují quercetin, antioxidant. Tato semena také mohou pomoci snížit vysoký krevní tlak, protože obsahují množství vlákniny.

4. Chia semínka snižují hladinu cholesterolu

Navlhčená chia semínka mají lepivou texturu, která pochází z rozpustné vlákniny a slizu v nich obsažených. Tato vláknina zpomaluje trávicí proces, což podporuje pocit plnosti, zabraňuje skokům v krvi a snižuje LDL cholesterol. Navíc omega-3 přítomné v chia semínkách jsou prospěšné při snižování hladiny cholesterolu.

5. Snižuje riziko srdečních chorob

Chia semínka pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění, protože obsahují vysoké množství omega-3, bílkovin a vlákniny. Kromě toho, podle několika studií, Chia semínka snižují některé podstatné rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je krevní tlak u lidí s hypertenzí.

Chia semínka také pomáhají zvyšovat dobrý HDL cholesterol a také pomáhají snižovat určité rizikové faktory, jako jsou triglyceridy a záněty, které mohou vést k srdečním problémům.

Přestože jsou chia semínka prospěšná pro zdraví srdce, pravděpodobně nebudou mít významný účinek, pokud nebudou doprovázena dalšími změnami zdravého životního stylu a stravy.

6. Pomáhá v boji proti rakovině

Dalším významným zdravotním přínosem chia semínek je to, že při pravidelném užívání mohou pomoci v boji proti rakovině ve vašem těle, podle zprávy zveřejněné lékařským centrem UCSF. Navíc mohou pomoci předcházet rakovině prsu, protože chia semínka jsou dobrým zdrojem kyseliny alfa-linolenové a přiměřeného množství omega-3 mastných kyselin.

7. Chia semínka pomáhají potlačit hlad

Chia semínka mají vysoké množství vlákniny a bílkovin, které pomáhají potlačit hlad tím, že vás udrží sytých na delší dobu. Když se cítíte sytí, není šance, že byste přejídali nezdravé a kalorické svačiny.

Pokud tedy hledáte způsob, jak omezit nezdravé mlsání, zkuste zařadit chia semínka do svého jídelníčku.

8. Vynikající zdroj antioxidantů

Všichni víme, jak jsou antioxidanty v našem těle důležité a v chia semínkách je najdete v hojném množství. Pomocí antioxidantů můžete snížit riziko rakoviny, srdečních onemocnění a zpomalit známky stárnutí. Navíc, ve srovnání s jinými semeny, díky obsahu antioxidantů jsou Chia semínka trvanlivější.

9. Snižuje zánět

Když hledáte potraviny, které mají protizánětlivé vlastnosti, Chia semínka jsou na prvním místě, protože obsahují bílkoviny, vlákninu a omega-3 mastné kyseliny. Chia semínka proto můžete použít jako pomůcku při léčbě artritidy, protože mají protizánětlivé vlastnosti.

10. Bezlepkové

Elastická povaha obsažená v obilných zrnech, zejména pšenici, pochází z proteinu zvaného lepek. Ale lidí, kteří jsou alergičtí na lepek, dramaticky přibývá, a proto také vzrostlo hledání přirozeně bezlepkových potravin. Například chia semínka jsou 100% bezlepková a jsou výbornou variantou při celiakii.

Chia semínka jsou bohatým zdrojem vápníku a vlákniny, což jsou dvě živiny, které lidé s celiakií konzumují méně, a proto tato semínka krásně překlenou mezeru.

11. Chia semínka mají velmi vysoký obsah vlákniny

Chia semínka mohou absorbovat 10 až 12násobek své hmotnosti ve vodě, protože veškerá vláknina z těchto semínek pochází ze sacharidů. Z jedné unce chia semínek tedy můžete získat 12 gramů sacharidů, z nichž 11 gramů tvoří vláknina.

Přestože vláknina patří do rodiny sacharidů, není třeba ji likvidovat ani mít žádné škodlivé účinky, na rozdíl od cukru a škrobu, stravitelných sacharidů. Například chia semínka jsou považována za nízkosacharidovou potravinu, protože obsahují minimální množství stravitelných sacharidů.

12. Vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin

Chia semínka jsou dobrá pro vaše zdraví, protože mají vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které jsou zdravé pro srdce. Omega-3 alfa-linolenová kyselina (ALA) tvoří 75 % tuků a omega-6 mastné kyseliny tvoří zbylých 20 % chia semínek. Pokud tedy hledáte rostlinný zdroj omega-3 mastných kyselin, chia semínka jsou dokonalým zdrojem.

Výhody chia semínek pro vlasy:

13. Posiluje vlasy

Chia semínka pomáhají posilovat a posilovat vlasová vlákna, protože obsahují sloučeniny zvané protein (l-lysin) a fosfor. Tyto dva prvky, spolu s několika vitamíny a minerály přítomnými v chia semínkách, fungují dobře při prevenci vypadávání vlasů. Proto můžete konzumací chia semínek do značné míry omezit lámání a padání.

14. Chia semínka pro růst vlasů

Chia semínka jsou velmi prospěšná pro vaše vlasy, protože pomáhají posílit zdraví pokožky hlavy zevnitř s vysokým obsahem esenciálních aminokyselin. Také zvyšuje růst vlasů a účinně zabraňuje jejich vypadávání.

Výhody chia semínek pro pokožku:

15. Proti stárnutí

Jedním z hlavních přínosů chia semínek pro pokožku je to, že chrání vaši pokožku před radikálním poškozením způsobeným expozicí UV záření, protože mají vysoké množství antioxidantů.

Vysoké množství omega-3 mastných kyselin posiluje bariéru na pokožce, která chrání váš povrch před vnějšími agresory, čímž udržuje na uzdě známky stárnutí, jako jsou vrásky a jemné linky.

16. Hydratuje pleť

Chia semínka pojmou polovinu své váhy vody, což znamená, že když je přidáte do svého jídelníčku, udrží vás hydratované. Tento hydratační efekt je na pleti krásně vidět. Hydratace hraje významnou roli při udržování zdraví vaší pokožky a semínka chia jsou zde na záchranu.

17. Dodejte své pokožce lesk

Chia semínka pomáhají zvýšit jas a pružnost vaší pokožky, protože tato semínka jsou bohatým zdrojem živin, jako jsou vitamíny A a C, draslík a železo.

Také omezuje poškození způsobené UV zářením na minimum a chrání váš povrch vytvořením pevné kožní bariéry pomocí omega-3 mastných kyselin.

Vedlejší účinky chia semínek:

Chia semínka mají několik zdravotních výhod, ale jejich konzumace ve velkém množství může vést k některým vedlejším účinkům. Pojďme si projít některé vedlejší účinky:

 • Konzumace příliš velkého množství chia semínek může kvůli vysokému obsahu vlákniny vést k potenciálním zažívacím problémům, jako je plynatost, nadýmání a průjem.
 • Při nadměrné konzumaci chia semínek existuje šance na vzplanutí zánětlivých střevních onemocnění, jako je Crohnova choroba.
 • Chia semínka, jsou-li konzumována suchá, mohou představovat nebezpečí udušení. Doporučuje se tedy chia semínka předem namočit ve vodě, dokud se nestane želatinovým.
 • Předpokládejme, že užíváte léky na již existující onemocnění, jako je hypertenze nebo cukrovka. V tom případě je lepší se poradit s lékařem, než přidáte Chia semínka do svého jídelníčku, abyste předešli případným komplikacím.
 • Přestože Chia semínka mají několik zdravotních výhod, ujistěte se, že na tato semínka nejste alergičtí, abyste se vyhnuli alergickým reakcím. Svědění jazyka nebo rtů, zvracení a průjem jsou některé z příznaků, na které si musíte dávat pozor.