Trpíte neustálými bolestmi zad? Bolest dolní části zad se může objevit u každého a může být pěkně nepříjemná. Kromě toho některé základní poškození vašich vazů nebo svalů na zádech způsobuje bolest zad jako následný účinek. Okamžité domácí prostředky na úlevu od bolesti zad uvedené v tomto článku však přirozeně pomáhají tento problém vyřešit. 

Nejlepší domácí prostředky pro úlevu od bolesti zad:

Bolesti zad mají za následek více příčin a je potřeba se touto problematikou začít zabývat co nejdříve, aby nedošlo k trvalému poškození. Představujeme vám některé z nejlepších domácích léků na bolesti zad, které lze rychle implementovat a které vám pomohou poskytnout úlevu v pohodlí vašeho domova.

1. Teplo nebo led na bolesti zad:

Tepelný a ledový obklad je považován za účinnou a okamžitou úlevu od bolesti zad. Použití ledového obkladu může být prospěšné, když chcete úlevu od napětí hned po zranění. Tento proces pomáhá snižovat zánět v zádech a vytváří znecitlivující účinek intenzivní bolesti. Kromě toho můžete získat úlevu od ztuhlých a bolavých svalů pomocí nahřívací podložky .

Upozornění: Zmrazenou zeleninu přikryjte ručníkem, aby nedošlo k omrzlinám. Můžete použít láhev s horkou vodou a být v bezpečí, že si při tom nespálíte kůži.

2. Protizánětlivé potraviny:

Pokud chcete snížit riziko vzplanutí bolesti zad, musíte provést určité změny ve svém jídelníčku. Potraviny s vysokým obsahem antioxidantů mají podle vědeckých důkazů protizánětlivý účinek a poskytují vám úlevu od bolesti zad. Středomořská strava má všechny vlastnosti, které mohou být prospěšné při bolestech zad. Zde je seznam některých protizánětlivých potravin, které můžete zařadit do svého jídelníčku:

 • Mořské plody jako korýši, ančovičky, sardinky, makrela, losos, tuňák.
 • Maliny, borůvky, jahody.
 • Tmavá listová zelenina.
 • Semena a ořechy.
 • Luštěniny a luštěniny.
 • Koření a bylinky jako kurkuma, rozmarýn, skořice, oregano, česnek, hřebíček.
 • Olivový olej a olivy.

3. Hubnutí:

Snížení nadváhy pomáhá zmírnit nadměrnou zátěž na zádech a přirozeně snižuje bolest. Navíc, když shodíte všechna ta kila navíc, pomáhá to snížit dodatečnou mechanickou sílu na vaši páteř, což pomáhá s bolestmi zad. Pokud je pro vás obtížné zhubnout, můžete vyhledat pomoc lékaře, který vám pomůže vymyslet přizpůsobený jídelníček a cvičební plán.

4. Cvičení a strečink:

Když zasáhne bolest zad, může být náročné dělat rutinní úkoly, natož cvičit nebo protahovat. Můžete však zmírnit bolesti zad zařazením aktivit s nízkým dopadem, jako je cvičení ve vodě, jóga nebo krátká procházka. Provádění minimálních cvičení uvolňuje endorfiny, které působí jako přirozené léky proti bolesti v mozku tím, že uvolňují napjaté svaly. Kromě toho budete schopni snížit výskyt dalších vzplanutí bolesti zad tím, že pro sebe zařadíte pravidelné cvičení.

Zde jsou některé úseky, které můžete snadno zařadit do své cvičební rutiny. Ale ujistěte se, že vám vyhovuje jejich provádění:

 • Dotýkat se prstů u nohou.
 • Póza kočka-kráva.
 • Póza kobry.
 • Dětská póza.

5. Tai Chi:

Tai chi je původně forma sebeobrany; postupem času se proměnilo ve cvičení, které využívá půvabné a jemné pohyby, které podporují klid. Tai Chi je popisováno jako meditace v pohybu a pomáhá řešit různé zdravotní stavy, včetně stresu. Podle výzkumu pomáhá Tai chi ve spojení s hlubokým dýcháním okamžitě zmírnit bolesti zad. Navíc svými soustředěnými pohyby pomáhá zlepšit rovnováhu a flexibilitu.

6. Masáž:

Masážní terapie existuje již po staletí a získává si oblibu mezi lidmi všech věkových kategorií, která mimořádně dobře funguje jako přírodní lék na bolesti zad. Ale když je masážní terapie spojena s lékařskou léčbou, účinnost úlevy od bolesti zad se výrazně zvyšuje. Proto, když se rozhodnete pro masážní terapii, nezapomeňte informovat masérku o svých problémech se zády pro vhodnou masáž.

7. Poloha při spánku:

Nesprávná poloha při spánku a nevhodné matrace jsou některé z důvodů, které vedou k bolestem zad. Proto udržení správné polohy při spánku hraje zásadní roli při rychlé léčbě bolesti zad doma. Zde jsou některé z věcí, které musíte mít na paměti, abyste se vyhnuli bolesti zad:

 • Pokud obvykle spíte na zádech, držte si pod koleny polštář, který poskytne oporu páteři.
 • Pokud jste břicho spáč, zmírněte zátěž na záda umístěním polštáře pod břicho a pánev.
 • Pokud spíte na boku, držte si polštář mezi koleny a přitáhněte nohy k hrudi.

8. Pozice vsedě:

Spolu s pózou ve spánku hraje pozice, ve které sedíte, významnou roli při zmírňování bolesti zad. Pokud tedy pracujete delší dobu vsedě, je nutné poskytnout zádům nezbytnou oporu. Doporučuje se položit si polštář na opření celých zad. Namáhání zad můžete snížit také tím, že se vyhnete sezení na okraji židle.

9. Pokračujte v pohybu:

Pokračujte v pohybu může znít bolestivě, zvláště když už bolestí procházíte. Ale to je první věc, kterou vám lékař doporučí, a je nutné zůstat aktivní. Když zůstanete sedět, svaly kolem páteře ochabnou, a proto je nezbytné udržovat minimální fyzickou aktivitu pro úlevu od bolesti zad. Stačí například vzít psa na 30 minut na procházku nebo rychlou procházku.

10. Vyzkoušejte Arniku:

Pokud hledáte homeopatikum na bolesti zad, můžete zkusit Arniku. Pomáhá léčit bolesti svalů, otoky, modřiny a drobná poranění při aplikaci přímo na kůži. Existuje však velmi málo výzkumů, které by prokázaly účinnost tohoto homeopatického léku, mnoho lidí jej považuje za užitečné a má nízké riziko nežádoucích účinků. Nicméně v lékárnách a online je k dispozici několik krémů a gelů Arnika, které můžete použít k úlevě od bolesti zad.

11. Aplikujte krémy na úlevu od bolesti:

Různé krémy na úlevu od bolesti fungují jako rychlá léčba bolesti dolní části zad doma. Přestože v lékárnách a online obchodech je k dispozici několik možností, zde je několik krémů, které mohou být účinné:

 • Podívejte se na krém, který obsahuje kapsaicin, který vám pomůže získat okamžitou úlevu od bolesti zad. Podle studie ( 5 ) je kapsaicin údajně účinný při léčbě bolesti při osteoartróze.
 • Můžete si také vybrat krémy s mentolem, protože dočasně ztlumí bolesti zad tím, že poskytují chladivý účinek. Navíc aplikace mentolu může pomoci znecitlivit receptory bolesti ve vašem těle ( 6 ).

12. Epsomská solná koupel:

Epsomská sůl je sloučenina síranu hořečnatého. Protizánětlivé vlastnosti epsomské soli pomáhají přirozeně zmírňovat bolesti zad a účinně zklidňují záněty.

Ingredience:
 1. Jeden až dva šálky epsomské soli.
 2. Jeden kbelík vody.
Co dělat:
 • Přidejte epsomskou sůl do kbelíku s vodou a dobře promíchejte.
 • Namočte se a relaxujte v této vodě asi 10 minut.
 • Pro efektivní výsledky to můžete udělat třikrát týdně.

13. Nekuřte:

Podle výzkumu se výskyt degenerativních onemocnění plotének nebo jiných problémů s páteří zvyšuje u kuřáků čtyřikrát než u nekuřáků. Je to proto, že cigarety a další tabákové výrobky obsahují nikotin, který odstraňuje životně důležité živiny z houbovitých disků, které tlumí vaše klouby, a tím oslabují vaše páteřní kosti. Pokud si tedy chcete udržet zdravou páteř a zabránit jejímu ztuhnutí a bolestem, přestaňte kouřit. Je to přirozená úleva od bolesti zad.

14. Vitamín D a doplňky vápníku:

Vitamin D hraje zásadní roli při vstřebávání vápníku. Proto do svého těla nedostanete dostatek vápníku, pokud máte nedostatek vitamínu D. Bez dostatku vápníku vaše kosti slábnou a způsobují bolesti zad, což vede k onemocněním, jako je osteoporóza.

Po poradě s lékařem můžete užívat doplněk vitaminu D3. Pomáhá zlepšit fungování vašeho imunitního systému, neuromuskulární a kostní zdraví. Kromě toho konzumace doplňků vitaminu D a vápníku zlepšuje zdraví kostí a funguje jako jeden z nejlepších domácích léků na bolesti dolní části zad