Každá úspěšná žena dává ráda na odiv svůj šarm a šmrnc. A co nám pomůže více zazářit než krásný šperk? Mezi velmi oblíbené a vyhledávané kousky patří šperky s perlou. Vždy je ale vhodné si ověřit, zda kupujete pravé perly, ať nevyhodíte peníze z okna za jejich napodobeninu. Jak si v tom udělat jasno?

Jak poznat pravé perly a nenechat se nachytat?

Falešné perly můžete poznat již na pohled. Je perla velmi lesklá a dokonale kulatá? Pak půjde s největší pravděpodobností o napodobeninu. Šperky z pravých perel kromě toho obvykle bývají těžší než falešné kousky stejné velikosti.

Pravé perly většinou na dotek působí chladně, zatímco ty falešné, zejména pokud jsou vyrobené z plastu nebo skla, mohou být na dotek teplejší. K testování se často používají také zuby. Pravá perla by měla být lehce drsná na povrchu a má tendenci reagovat s lehkým třením o zuby.

Šperky nakupujte vždy u ověřených prodejců šperků nebo ve kvalitním starožitnictví. U odborníků si navíc můžete pravost nechat otestovat.

Jak vzniká pravá perla?

Perly vznikají uvnitř lastur, konkrétně u perlorodky. Když do lastury pronikne cizí tělísko, jako je například písek nebo parazit, perlorodka na něj reaguje tím, že začne vylučovat perleťovou hmotu, která cizí těleso začne obalovat.

Proces obalování a tím pádem vznik perly může trvat několik let. Výsledná perla má různé tvary, barvy a velikosti v závislosti na druhu perlorodky a podmínkách, ve kterých perla roste.

V rámci etiky je vhodné při nákupu perel zjistit i jejich původ a to, jak byly získávány. Při běžném vyjímání perel z lastury dojde k usmrcení perlorodky. Existují ale také procesy, při nichž je do lastury uměle vloženo cizí těleso, které stimuluje perlorodku k tvorbě nové perly. Poté je možné ji vyjmout a perlorodka může nadále žít.