Banány jsou levné ovoce dostupné ve všech ročních obdobích. Jsou zdravé, pohodlné a chutné, což z nich dělá ovoce, které musí mít lidé, kteří dbají na své zdraví. Banány navíc rostou všudypřítomně v mnoha teplých podnebích, díky čemuž jsou dostupné po celém světě, ačkoli pocházejí z jihovýchodní Asie. Nejběžnějším typem banánů v obchodech s potravinami je odrůda Cavendish. Tato odrůda banánů se během dozrávání mění na žlutou, měkkou a sladkou, i když začíná pevně a zeleně. Výhody banánů se pohybují od hubnutí, trávení a zdraví srdce, které se připisují základním živinám přítomným v ovoci.

Pojďme si projít tento článek, abychom podrobně vyjmenovali 28 nejlepších vědecky podložených výhod banánů.

Význam banánů

Důležitost konzumace banánů je připisována životně důležitým živinám přítomným v ovoci. Díky vysokému množství vlákniny funguje výjimečně dobře pro zdraví střev. Banány také pomáhají zvýšit počet hemoglobinu tím, že pomáhají lépe vstřebávat železo. Toto ovoce je také bohatým zdrojem vitamínů C a B6.

Banány také pomáhají léčit vysoký krevní tlak a cholesterol s pomocí vysokého množství draslíku. Kromě toho šťáva z banánových stonků pomáhá vyplavovat toxiny z vašeho těla; ovoce pomáhá léčit zácpu a žaludeční vředy. Syrové banány zároveň udržují syndrom dráždivého tračníku na uzdě, protože jsou bohatým zdrojem vlákniny

Nutriční hodnota banánů:

Výživový obsah banánů zahrnuje různé vitamíny a minerály, které nabízejí několik zdravotních výhod. Kromě toho jsou tyto plody přirozeně bez cholesterolu, tuku a sodíku. Poskytli jsme vám nutriční obsah jednoho středně velkého banánu (100 gramů) a jeho procentuální denní hodnoty (% DV).

 • Kalorie: 89
 • Celkový tuk: 0,3 g – 0 %
 • Nasycené tuky: 0,1 g – 0 %
 • Polynenasycené tuky: 0,1 g
 • Mononenasycené tuky: 0 g
 • Cholesterol: 0 mg – 0 %
 • Sodík: 1 mg – 0 %
 • Draslík: 358 mg – 10 %
 • Celkové sacharidy: 23 g – 7 %
 • Vláknina: 2,6 g – 10 %
 • Cukr: 12 g
 • Bílkoviny: 1,1 g – 2 %
 • Vitamín A: 1%
 • Vitamín C: 14 %
 • vápník: 0 %
 • železo: 1%
 • Vitamín D: 0 %
 • Vitamín B6: 20 %
 • kobalamin: 0 %
 • Hořčík: 6 %

Poznámka:

 • Procento denních hodnot (na základě diety s 2 000 kaloriemi).
 • Denní hodnoty mohou být vysoké nebo nízké v závislosti na potřebách kalorií.

Výhody banánového ovoce pro zdraví:

Představili jsme vám některé významné zdravotní přínosy pravidelné konzumace banánů. Pojďme si je projít:

1. Pomáhá vám zhubnout:

Banán je dobrý pro hubnutí tím, že zpomaluje trávení a udržuje vás sytými, protože toto ovoce je bohatým zdrojem vlákniny. Podle výzkumu existuje šance na 30% riziko přibírání na váze pomocí posilování vlákniny. Proto jako součást zdravého jídelníčku na hubnutí snězte alespoň jeden banán denně. Banán kromě vlákniny obsahuje také škrob, který kontroluje hladinu cukru v krvi.

Ranní banánová dieta je perfektní způsob, jak dosáhnout hubnutí. Přestože se jmenuje dieta, nemusíte počítat kalorie ani dodržovat přísné jídelní plány. I když si uvědomujete svůj hlad, tato dieta vás vybízí k jídlu ovoce, zatímco 20:00 je limitem pro dokončení večeře. Jediné, co si musíte pamatovat, je, že budete muset přestat jíst obědy a večeře, když budete nasyceni z 80 %. Neexistuje však žádný konkrétní důkaz, že tato dieta funguje.

2. Pomáhá zvýšit hladinu testosteronu:

Banány mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu díky enzymu zvanému bromelain. Kromě toho má toto ovoce antioxidanty a poskytuje vám vysokou energetickou hladinu, což z něj dělá perfektní možnost občerstvení.

3. Dobré pro vaši pleť:

Draslík a mangan jsou bohaté na banány, které hrají zásadní roli v udržení zdravé a jemné pokožky. Mangan pomáhá zvyšovat produkci kolagenu, odstraňuje známky stárnutí na pokožce a zároveň ji zjemňuje. Draslík přítomný v banánech zvyšuje průtok krve a kyslíku do pokožky. Díky tomu bude vaše pokožka zářivá a zářivá.

4. Udělejte si vlasy silnější a hustší:

Výhody banánu pro vlasy zahrnují, že jsou hustší a robustnější, protože obsahují vysoké množství kyseliny listové. Také udržuje vaše vlasy hydratované a zvlhčené. Banán také pomáhá zlepšit zdraví vlasů pomocí draslíku a dalších přírodních olejů.

5. Dobré pro zdraví vašeho srdce:

Podle zprávy Harvard Medical School je srdeční rytmus způsoben nízkou hladinou draslíku. Ale protože banány mohou tomuto problému čelit, protože jsou bohatým zdrojem draslíku. Nízké hladiny draslíku mohou vést k bušení srdce (hypokalémii). Navíc kontrakce a expanze srdce závisí na draslíku, protože srdce je hladký sval. Podle nového výzkumu můžete snížit riziko infarktu o třetinu konzumací jediného banánu. Pro udržení zdraví srdce musí být konzumace draslíku kombinována s pravidelným cvičením a zdravou stravou.

Draslík má také pozitivní vliv na krevní tlak tím, že snižuje zadržování vody. Pomáhá také uvolnit stěny tepen vyplavováním sodíku z těla.

6. Zlepšení trávení (zdraví střev):

Banány vám pomohou obnovit normální funkci střev, protože tyto plody jsou bohatým zdrojem vlákniny. Banány bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu napomáhají hladkému pohybu střev tím, že zvyšují objem vaší stolice. Rozpustná vláknina vám pomůže udržet zdraví vašich střev a déle vás zasytí. Také udržuje hladinu cukru v krvi ve zdravém rozmezí tím, že zpomaluje vstřebávání tuků a sacharidů.

Plně vyzrálé banány navíc účinně léčí zažívací problémy, protože jsou bohatým zdrojem fruktooligosacharidů, které zlepšují zdraví střev tím, že vyživují střevní přátelské bakterie. Zelené banány mohou pomoci při léčbě zácpy, protože jsou bohaté na rezistentní škrob. Může také pomoci zmírnit pálení žáhy, protože má přirozeně nízký obsah kyselin.

7. Zvyšte funkci mozku:

Banán prospívá mozku a duševnímu zdraví, protože je bohatým zdrojem vitamínu B6. Vyšší koncentrace vitaminu B6 dosahovaly lepších výsledků v testech paměti, jak uvádí jedna studie Tuft University. A banány usnadňují elektrickou aktivitu mezi nervovými buňkami mozku pomocí hořčíku. Kromě toho ovoce pomáhá předcházet mozkovým onemocněním, jako je epilepsie a Parkinsonova choroba, protože je bohatým zdrojem manganu. Pravidelná konzumace banánů proto pomáhá zlepšovat nervové funkce a mozkovou sílu.

8. Výhody pro vaše kosti:

Draslík v banánech pozitivně prospívá kostem, uvádí National Osteoporosis Foundation. Kromě toho jsou tyto plody podle některých předběžných studií také dobrým zdrojem křemíku, který přispívá ke zdraví kostí. Další živinou nezbytnou pro stavbu kostí je hořčík, který je v banánech přítomen ve velkém množství. Příjem draslíku prokázal zlepšení hustoty kostí u starších žen. Snižuje také riziko osteoporózy při dlouhodobém příjmu draslíku.

9. Pomáhá při zvýšení výšky:

Jednou z hlavních výhod banánu je, že je bohatým zdrojem zdravých probiotických bakterií a minerálů, jako je draslík, mangan a vápník. Všechny tyto živiny hrají zásadní roli při zvyšování výšky různými způsoby. Kromě toho banán také pomáhá udržet koncentraci vápníku v kostech tím, že neutralizuje škodlivý vliv sodíku na kosti.

10. Dobré pro ledvinové kameny:

Výhody banánů pro ledviny se připisují draslíku. Banány by proto mohly být neuvěřitelně zdravé, aby udržely vaše ledviny zdravé, protože jsou vynikajícím zdrojem draslíku. Ale lidé na dialýze nebo s onemocněním ledvin v pozdním stádiu potřebují omezit příjem draslíku. Pokud spadáte do těchto kategorií, poraďte se se svým zdravotním týmem, než zvýšíte příjem draslíku.

11. Posilte svůj imunitní systém:

Banán je dobrý na imunitu a zlepšuje ji tím, že chrání buňky před poškozením při chemických reakcích, protože ovoce obsahuje měď. Vysoké množství vitamínu C navíc stimuluje tvorbu bílých krvinek. Folát je další klíčovou živinou v banánech, která pomáhá regulovat imunitní odpověď syntézou cytokinů.

Banány mají také vysoké množství hořčíku, který hraje významnou roli ve fungování imunitního systému, jak uvádí jiná zpráva. Kromě toho draslík také zvyšuje imunitu, která je v banánech vysoká.

12. Zlepšete hladinu krevního cukru:

Ve srovnání s jinými živinami zvyšují sacharidy hladinu cukru v krvi rychleji. Například 93 % kalorií banánu pochází ze sacharidů ve škrobu, vláknině a cukru. To ale neznamená, že banány nejsou vhodné pro lidi s cukrovkou. Místo toho je to proto, že toto ovoce má vysoké množství vlákniny, která pomáhá vstřebávání sacharidů a zpomaluje trávení. To zase pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a zabraňuje tak skokům v krvi.

V závislosti na zralosti banánu se jeho GI pohybuje od 42 do 62, což znamená, že má nízkou glykemickou zátěž. Nezralé banány navíc obsahují odolný škrob, který reguluje hladinu cukru v krvi tím, že působí jako vláknina. Zabraňuje také nárůstu cukru a zlepšuje metabolické zdraví tím, že krmí bakterie příznivé pro střeva.

13. Vysoký obsah antioxidantů:

Výhody banánů jsou připisovány několika typům silných antioxidantů, které zahrnují aminy a flavonoidy. Kromě toho je s těmito antioxidanty spojeno mnoho zdravotních výhod, jako je snížené riziko srdečních onemocnění a degenerativních onemocnění, protože brání oxidativnímu poškození. Volné radikály se však mohou časem hromadit a způsobit vašemu tělu poškození, které mohou antioxidanty pouze kontrolovat.

14. Pomozte, abyste se déle cítili plně:

Mezi výhody banánového ovoce pro zdraví patří, že vás udrží déle syté, protože toto ovoce je bohatým zdrojem rozpustné vlákniny. Vláknina zpomaluje trávení tím, že dodává objem do vašeho trávicího systému. Kromě toho mají banány na svou velikost relativně nízký obsah kalorií. Ve srovnání se zpracovanými nebo sladkými krabičkovými snacky jsou banány sytější svačinkou s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem vlákniny. Vzhledem k tomu, že banány obsahují málo makroživin, kombinujte ovoce s potravinami bohatými na bílkoviny, jako je řecký jogurt nebo mléko, aby byly více syté.

15. Může podporovat zotavení ze cvičení:

Banány jsou považovány za perfektní ovoce pro sportovce. Je to proto, že obsahuje minerály jako draslík a hořčík, které působí jako elektrolyty a snadno stravitelné sacharidy. Bohužel při intenzivním cvičení ztrácíte elektrolyty. Konzumace banánů proto může snížit svalové křeče a bolestivost související s cvičením tím, že po pocení znovu zásobíte tělo draslíkem a hořčíkem.

16. Kontroluje vysoký krevní tlak:

Banán je tropické ovoce s nízkým obsahem soli a vysokým obsahem draslíku, což z něj dělá perfektní ovoce k léčbě krevního tlaku. Je to také zdravá volba, která udržuje vaše oběhové napětí pod kontrolou, protože banány jsou plné vápníku, hořčíku a draslíku. Lidé trpící špatnými účinky hypertenze mohou mít prospěch z konzumace banánů, protože v tomto ovoci využívá draslík. Banán neuvěřitelně kontroluje krevní tlak díky směsi vápníku, draslíku a hořčíku.

17. Může pomoci zmírnit příznaky astmatu:

Podle průzkumu zveřejněného v European Respiratory Journal mohou banány pomoci dětem s astmatem snížením sípání. Kromě toho může banán pomoci zlepšit funkci plic, protože je bohatým zdrojem draslíku a antioxidantů.

18. Snižuje riziko rakoviny:

Plně zralý banán má ve své slupce tumor nekrotizující faktor (TNF), který působí na odstranění abnormálních buněk. V důsledku toho se výrazně snižuje riziko rakoviny díky posílení imunity. Je také nápomocný při snižování rizika různých malignit a intratumoru pomocí dietních vláken a zesílení buněk. Konzumace banánů navíc podle studie snižuje riziko kolorektálního karcinomu. Antioxidační fenolické sloučeniny v banánech jsou připsány za tuto výhodu.

19. Dobrý zdroj vitamínu C:

Kromě mnoha dalších vitamínů a minerálů má banán vysoké množství vitamínu C. Budete schopni získat 33 % denní hodnoty vitamínu C v jednom středně velkém banánu.

20. Úleva od kyselosti:

Minerály a vitamíny v banánech vám pomohou získat úlevu od kyselosti tím, že sníží příčiny pálení žáhy. Tyto plody vám také poskytují uklidňující úlevu od pálení žáhy tím, že působí jako přirozený antacidový účinek. Po konzumaci banánu zažijete okamžitou úlevu od pálení žáhy a překyselení.

21. Užitečné při léčbě anémie (banán + med):

Mezi léčebné využití banánů patří jejich použití při léčbě anémie. Ideální dávka kyseliny listové léčí anémii, zejména v těhotenství. A banány mají vysoké množství kyseliny listové ve formě vitamínu B. Kyselina listová podporuje zdraví plodu tím, že zabraňuje anémii u těhotných žen.

Banány také pomáhají se správným vstřebáváním železa, protože obsahuje vysoké množství vitamínu C. Vitamín B12 v banánech pomáhá vypořádat se se zhoubnou anémií. Navíc dochází ke zvýšenému vstřebávání železa pomocí mědi.

22. Banány podporují zdravé oči a zrak:

Výhody banánového ovoce jsou rozšířené, včetně podpory zdravých očí a zraku. Banány obsahují karotenoid, který přeměňuje ovoce a zeleninu na vitamín A, který hraje zásadní roli při posilování zdraví očí a předcházení problémům souvisejícím se zrakem. Kromě toho banány chrání oční membrány a nabízejí světlo rohovce, což se připisuje banánům.

23. Zmírňuje menstruační bolesti:

Menstruační křeče jsou častým problémem, se kterým se potýká každá žena. Zánět a bolest spouští děložní svaly, které způsobují kontrakce kvůli hormonům. To má za následek menstruační křeče u žen, které mohou trvat až sedm dní.

Draslík v banánech pomáhá uvolnit děložní svaly během menstruace tím, že působí jako svalový relaxant. Kromě toho jsou banány bohatým zdrojem vitamínu B6 a draslíku, které vám mohou zabránit pocitu nadýmání tím, že zabrání zadržování vody. S křečemi vyvolanými menstruací se můžete vypořádat i konzumací banánů.

24. Zbaví se kocoviny:

Pokud hledáte přírodní řešení, jak se zbavit kocoviny, banán je perfektní řešení. Konzumace alkoholu způsobuje dehydrataci, protože dochází ke ztrátě draslíku. Takže rychlým řešením na kocovinu je banánový koktejl s medem. Je to proto, že banán pomáhá doplnit vyčerpanou hladinu cukru a uklidňuje váš žaludek. Zároveň se vaše tělo rehydratuje pomocí mléka .

Banány jsou bohatým zdrojem vitamínů B1 a B6, které pomáhají zlepšit příznaky kocoviny, protože konzumace alkoholu může vést k poklesu těchto vitamínů. Banány také léčí kocovinu pomocí glukózy a elektrolytů.

25. Pomáhá odstranit vrásky z vašeho obličeje:

Výhody banánu pro pokožku zahrnují účinné řešení vrásek na obličeji pomocí živin přítomných v ovoci. Zde je vynikající pleťová maska, kterou si můžete vyrobit z banánu, která pomáhá vaší pleti udělat mladou a bojovat proti vráskám.

 • V misce rozmačkejte 1/4 banánu a přidejte k němu jednu polévkovou lžíci růžové vody.
 • Nyní naneste pastu rovnoměrně na obličej a krk.
 • Nechte půl hodiny odležet.
 • K mytí obličeje použijte vlažnou vodu.

26. Léčí akné:

Banánová slupka je skutečným požehnáním pro lidi trpící akné. Banánové slupky pomáhají odstranit přebytečný maz pomocí škrobu. Kromě toho snižuje zarudnutí a otoky a vybledne jizvy díky vitamínům přítomným v ovoci. Zde je návod, jak můžete banánovou slupku použít k léčbě akné:

 • Vezměte si kousek banánové slupky.
 • Jemně vmasírujte vnitřek kůry do oblasti postižené akné.
 • Postup opakujte, dokud kůra nezhnědne, nebo asi pět minut.
 • K čištění obličeje použijte vlažnou vodu.
 • Pro dosažení nejlepších výsledků proces opakujte alespoň třikrát.

27. Léčí hemeroidy:

Mezi výhody konzumace banánů nalačno patří léčba hemoroidů. Hemoroidy, pokud se neléčí, mohou mít za následek hemeroidy. Proto mohou být tři banány denně dobré na krvácivé hemoroidy.

28. Bojuje se žaludečními vředy:

Užitečnost banánů zahrnuje boj se žaludečními vředy posílením buněk formujících žaludeční výstelku. Kromě toho sloučeniny přítomné v ovoci potlačují škodlivé účinky kyselin chlorovodíkových nacházejících se v žaludku b, které působí jako bariéra. Tyto plody také udržují vaše žaludeční stěny bezpečné a zdravé tím, že působí proti škodlivým účinkům škodlivých bakterií v žaludeční výstelce. Banán také pomáhá při likvidaci mikroskopických organismů v žaludku, které chrání žaludek před vředy pomocí proteázy.

Jak a kdy jíst banány?

Banán můžete jíst v celku, ale nemusíte zůstat u jednoho druhu stravování. Existuje několik způsobů, jak člověk může jíst ovoce, a zde jsme uvedli několik inovativních nápadů:

 • Žluté banány jsou ideální k snídani, protože dodávají energii přírodním cukrem.
 • Sportovci volí banány před a po tréninku.
 • Žlutý banán můžete jíst v noci, protože pomáhá regulovat spánek s produkcí serotoninu pomocí esenciálních aminokyselin přítomných v ovoci.
 • Serotonin v banánech léčí nespavost, úzkost a další problémy s náladou tím, že působí jako přírodní antidepresivum.
 • Banánové lupínky jsou vynikající svačinou, kterou si užijí děti i dospělí.